Malý pevný nůž - SOG Seal pup

Malý pevný nůž -  SOG Seal pup

 

 

Nůž SOG Seal pup je malý pevný nůž, jehož celková délka je 240 mm a hmotnost 147 g. Čepel je vyrobena z oceli AUS-8 a její délka je 125 mm. Povrchově je upravena nástřikem práškové/šedé barvy, díky které má čepel odolávat například ve slané vodě. Tloušťka čepele je 4 mm. Tvar hrotu čepele je tvar bowie a od výrobce je nůž kvalitně nabroušen. Ostří je kombinované – část hladké a část zubaté. Čepel je zalisována do rukojeti ze speciální hmoty nazývané Zytel, což je plast vyztužený skleněnými vlákny a vyvinutý firmou Dupont de Neumours, do které je přidán ještě materiál kraton. Rukojeť, jejíž celková délka je 115 mm, je dobře ergonomicky řešena a v zádní části je ještě opatřena otvorem pro závěsnou šňůru.

 

 

Text a foto: Martin Hradecký

Nože Seal ve více verzích

Americká firma SOG vyvinula a nabízí několik verzí nožů Seal. Standardní model Seal 2000, kratší verzi Seal pup a mohutnější verzi Tigershark. Časem výrobce inovoval verzi SOG Seal pup na model SOG Seal pup Elite a vznikly i další nové modely např. zavírací nůž Revolver Seal a pevné nože Seal Strike a Seal FX. Model Seal 2000 byl přejmenován na model Seal Team. Společnost SOG uvádí, že model Seal knife 2000 byl navržen a vyroben již v roce 1992 a to pro rozsáhlé testy a zkoušky nových nožů pro jednotky US Navy Seals. Těchto testů se údajně zúčastnilo dalších 13 nožů od renomovaných výrobců a program hodnocení nože zahrnoval mimo jiné následující testy: pevnost při lámání špičky, houževnatost čepele, ostrost a zachování ostří, limity deformace/zkroucení rukojeti, dvoutýdenní testy ponořením ve slané vodě, odolnost proti benzinu a acetylenovému hořáku, sekání, použití jako improvizované kladivo, páčení, pronikání formou bodů, řezání 6 různých typů lan a nylonového vlasce, hodnocení odrážení lesku a navíc intenzivní speciální praktická soutěž v terénu. Podle společnosti SOG, jejich nůž v těchto zkouškách triumfoval a byl zařazen mezi nože používané US Navy Seals. Původní model Seal knife 2000 byl vyroben z oceli 440 A, později z oceli AUS-6. Rukojeť je vyrobena z materiálu zytel a čepel má tvar typu bowie s kombinovaným ostřím. Pouzdra byla buď nylonová, nebo z materiálu kydex. Nůž byl společností SOG oficiálně vyráběn a prodáván již od roku 1995 a ne od roku 2000, což si řada lidí myslí podle označení nože. Zkrácený model Seal Pup se začal prodávat v roce 1996. Zpočátku byly nože vyráběny v Japonsku, později na Taiwanu. Určitou zajímavostí je, že oba zmíněné nože SOG - Seal knife 2000 i menší verze Seal Pup, jsou vystaveny v expozici nožů v US Navy SEAL Museum ve Ft.Pierce na Floridě.

 Také pouzdro prošlo určitým vývojem. První modely nožů Seal pup byly vybaveny pouze jednoduchým nylonovým pouzdrem s průvlekem na opasek a jistícím páskem s drukem. Další variantou bylo pouzdro navržené instruktorem Robertem J. Hannou ze speciálního centra námořnictva v Coronadu, které je patentované pod označením Groove. Toto pouzdro je vyrobené z materiálu kydex (což je druh plastu) a v určitém místě je část ostří čepele obnažené. Hlavní důvod je, že lze nožem přeříznout provaz nebo lanko, aniž přitom samotný nůž vyndáme z pouzdra. I toto pouzdro časem prošlo určitou inovací. Posledními využívanými modely pouzder jsou dvě varianty a to vždy kombinace nylonu a kydexu. Jedno pouzdro je více vhodné na nošení na taktické vestě, druhé na opasku.

 

                                  Seal pup v boji proti terorismu

Nože SOG Seal pup jsou od roku 2000 oficiálně ve výzbroji Útvaru rychlého nasazení PČR. A podle slov ředitele této policejní protiteroristické jednotky brig. gen. JUDr. Libora Lochmana, jsou členové URNA s těmito noži plně spokojeni. Nože SOG Seal pup naprosto splňují požadavky na nůž pro speciální protiteroristický útvar. Útvar rychlého nasazení PČR je specifickým policejním útvarem určeným zejména pro boj proti terorismu. Působí na celém území České republiky a v současné době i v několika zahraničních misích. Ve své činnosti je útvar zaměřen na provádění zákroků v případech zadržování rukojmích, únosů osob a dopravních prostředků a proti zvlášť nebezpečným pachatelům, převážně v souvislosti s organizovaným zločinem. Podílí se také na ochraně význačných osob zejména při státních návštěvách či přepravě cenných zásilek. Příslušníci této jednotky nejčastěji nosí tento nůž připevněný buď na taktické vestě či na stehenním pouzdře určeném pro krátkou palnou zbraň.

 

Název nože:            SOG Seal pup

Ocel:                             AUS-8

Celková délka:            240 mm

Hmotnost:                    147 g

Pouzdro:                  kydex+nylon

Materiál rukojeti:               zytel

 

 

Test nože:

U tohoto kompaktního pevného nože jsem se zaměřil podobně jako u modelů Ontario RAT 3,  Ka-bar TDI či SRK Compact, nejen na universální používání, ale také na vhodnost zařazení tohoto modelu při výkonu práce bezpečnostního charakteru. Samozřejmě jsem se, tak jako u většiny mnou testovaných nožů, nejdříve zaměřil na nošení testovaného nože a na základní manipulaci s ním. Nůž SOG Seal pup velmi dobře sedí v ruce a to jak v základním, tak i v reversním držení. Zdrsnění na rukojeti napomáhá k jistějšímu úchopu.

 

Kvalitu kombinovaného ostří jsem vyzkoušel na různorodých materiálech. Porcoval jsem některé potraviny, řezal gumovou hadici i různě silná lana. Nařezal jsem kožený opasek a zahrocoval několik větví od listnatých i jehličnatých stromů. Vyzkoušel jsem řezat tvrdý plast a přesekal jsem i smrkovou lať, kterou jsem dále naštípal na menší kousky. Nůž vždy fungoval výborně.

 

Na samotný hrot jsem se zaměřil trochu více. Neodpustil jsem si provést samozřejmě i test hrotu. Provedl jsem patnáct bodů s následným lámáním do různých směrů a to do smrkového hranolu. Hrot nebyl zlomen ani ohnut. Jako další mini-testík, jsem si zvolil probodnout z boku standardní pneumatiku či opakovaně probodnout plech o tloušťce 2 mm. Při těchto testech došlo jen k částečnému odstranění povrchové úpravy čepele přímo na samotném hrotu (cca 3 mm). Probodnul jsem také naskládanou kůži o tloušťce 10 mm.

 

 Bojové techniky-různé kombinace bodů a řezů, jsem vyzkoušel nejen do vzduchu (na imaginárního nepřítele), ale i na speciální dřevěné 3D figuríně. Nůž se ovládal výborně.

 

Testovaný nůž jsem vyzkoušel také i v několika speciálních rukavicích. Byly to převážně proti úderové, kevlarové a nomexové rukavice. Tyto rukavice se často používají u armády, policie či záchranářských týmů. Nůž se v rukavicích ovládal stejně jako bez nich. Vyzkoušel jsem i manipulaci s nožem v mokrých nebo naolejovaných rukou. I zde se nůž ovládal velmi dobře.

Odeslat článek známému   Vytisknout