Dýka PENTAGON FX od SOG

Dýka PENTAGON FX od SOG

 

Dýka je nejjednodušší bodnou zbraní, používanou ve všech částech světa. Patří svou velikostí do kategorie krátkých jílcových chladných zbraní. Dýka se drží a ovládá pouze v jedné ruce. Převážně se využívá k bodání, ale mnohé z nich mají i ostří jako běžné domácí nože. Obecně se dýka skládá z čepele, rukojeti a záštity - pokud jí má. Čepel dýky má zpravidla více ostří než jedno a vyznačuje se výrazným středovým hrotem.

 

Text a foto: Martin Hradecký

Dýka Pentagon FX zastraší už svým tvarem.

Pentagon FX s pouzdrem

 

 

Dýka  - zbraň minulosti i současnosti

Tvar dýky byl obecně ovlivněn nejen způsobem nošení ale i úrovní výrobních postupů dané společnosti. Malé rozměry dýk sice omezovaly jejich použitelnost ve válečných konfliktech, ale ta samá vlastnost (lehká ukrytelnost) jim přinesla například oblibu u zločinců a vrahů. Dýky z různých částí světa se vyznačují značnou variabilitou tvarů čepelí, záštit i rukojetí. Dýky používaly ve svém repertoáru už staří Římané, Sasové či Frankové. Sice pugio-římská vojenská dýka, nebyla tak známá jako krátký meč gladius, přesto byla často používaná jako záložní zbraň. I scramasax používaný Franky a Sasy byl velmi oblíbený. V Evropě, ve středověku a v období renesance sloužily dýky specifickému účelu-měly proniknout brněním v místě spojení plátů nebo jiným otvorem, například hledím přilby. Rytíř shozený z koně nebo jinak zbavený pohybu byl pro obyčejného pěšáka vyzbrojeného dýkou lehkou obětí.

 

Čím zakončila vývoj historických dýk současnost? Parádní kosuek!

Některé varianty historických dýk

 

 

Zpočátku byla tato zbraň vnímána jako „nerytířská“, jako zbraň nižších společenských vrstev, ale od 13. století se začala objevovat jako běžná součást výzbroje těžkooděných jezdců. Používala se převážně tzv.mečová dýka, dále také dýka landsknechtská, dýka ledvinová, dýka švýcarská a stradiotská (ušatá). V šestnáctém století se stal populární nový způsob šermu, při kterém drží šermíř v pravé ruce meč či rapír a v levé ruce tzv. levoruční dýku. Tento způsob šermu byl velice technicky i koordinačně náročný, protože byly v „akci“ obě ruce zároveň. Dalším zajímavým typem dýky bylo stiletto známé jako „dýka vrahů“ používaná hlavně v Itálii. Zajímavý byl i skotský dirk, který patřil k typické výzbroji skotských horalů. Své dýky měli i další národy – například Arabové používali zakřivenou dýku džambiju, na kavkazu se používaly kinžály, Tuaregové využívali tzv.telek –dýku nomádů. V Malajsii to byl známý kris a v Persii peš kabz.

 

Dýky se používají od starověku. Jak vypadají dnes?

https://www.defensemedianetwork.com/

 

 

V průběhu druhé světové války navrhnuli britští instruktoři, W.E. Fairbairn a E.A. Sykes speciální dýku označenou, jako „The F-S Fighting knife“. Tento model moderní dýky se stal časem takřka legendární. Pokud existuje nějaká zbraň typická pro britské speciální síly druhé světové války ( Commandos, SAS, SBS, LRDG), tak je to nepochybně právě bojová dýka Fairbairn-Sykes/F-S. Později vzniknul ještě vylepšený model této bojové dýky (pevnější a odolnější), označený jako A-S na jejímž návrhu se podíleli britský instruktor William Ewart Fairbairn a americký instruktor Rex Applegate.

 

Rozličné tvary i velikosti, ale vždy je to dýka!

Moderní bojové dýky, zleva – model Pentagon FX, model A/F a model Fairbairn-Sykes/F-S

 

 

Model PENTAGON FX

Společnost SOG začala vyrábět dýky Pentagon již v roce 1990, moderní verze dýky Pentagon označené jako  FX tato firma vyrábí od roku 2021. Spolu se standardní variantou Pentagon FX je nabízena i varianta menší Pentagon FX Covert.

 

Moderní tvar i materiály poskytnou naprostou exkluzivitu.

Moderní verze dýky Pentagon označené jako  FX začala firma SOG vyrábět v roce 2021

 

 

 

Celková délka dýky Pentagon FX je 252 mm a její hmotnost je 185 g. Čepel je vyrobena z nerezové oceli CRYO CPM S35VN. Tato výjimečná americká ocel je nejen velmi tuhá a odolná, ale lze na ní dosáhnout vynikající ostrosti. Ostří má pak také dlouhou trvanlivost. Velmi jemně zrnitá prášková ocel s jednotnou mikrostrukturou nabízí velice stabilní vlastnosti. Je odolná i při jemné fasetě ostří, spolehlivá a vysoce korozivzdorná.

 

Čepel dýky je ostrá jako břitva.

Čepel má délku 121 mm a je potažená černou povrchovou úpravou z nitridu titanu.

 

 

 

Čepel je potažená černou povrchovou úpravou z nitridu titanu a její celková délka je 121 mm. Tloušťka čepele je 4,6 mm a dýka je vybavena oboustrannou ocelovou záštitou, která má vždy délku 10 mm. Je použit klasický středový hrot, fultang konstrukce a rukojeť je složená z odnímatelných střenek z materiálu G10.

 

Střenky z G10 se drží úžasně!

Rukojeť je složená z odnímatelných střenek z materiálu G10

 

 

 

K výrobku je dodáváno kvalitní plastové pouzdro z materiálu GRN, které je součástí tzv. UMS. Jedná se o Universal Mount Systems, který umožňuje uživateli nastavit pouzdro v téměř jakékoli myslitelné konfiguraci pro přenášení. Model Pentagon FX je standardně dodáván s nainstalovaným sekundárním retenčním páskem a také s velkým klipem UMS, který lze připevnit například k vybavení MOLLE (vesta, batoh), nebo přímo na opasek.

 

Co vše najdete v balení?

K výrobku je dodáváno kvalitní plastové pouzdro z materiálu GRN, které je součástí tzv. Universal Mount Systems.

 

 

 

Technické údaje:

Název výrobku:         Pentagon FX

Celková délka:           252 mm

Ocel:                             CPM S 35 VN

Hmotnost:                  185 g

Délka čepele:             121 mm

Rukojeť                        G-10

Pouzdro:                      GRN + UMS

Výrobce:                      SOG

 

 

 

 

Rozebrat a ještě odlehčit? I to jde a nevypadá to vůbec špatně!

Dýka Pentagon FX s oddělenými střenkami z materiálu G-10

 

 

 

Test dýky:

Model dýky Pentagon FX jsem vyzkoušel nosit nejen na opasku, ale například i na chest rigu - taktickém hrudním nosiči vybavení. Testovaná dýka se mi vždy nosila dobře a díky systému UMS, byla připravena k okamžitému použití.

 

 

K taktickému vybavení patří bezpochyby i správné upevnění výstroje.

Testovaná dýka se mi vždy nosila dobře a díky systému UMS, byla připravena k okamžitému použití.

 

 

 

 

Dále jsem se zaměřil na průraznost této moderní dýky. V první fázi jsem probodával naskládané kusy koženého pásku o celkové tloušťce 11 mm. Toto dýka zvládla naprosto perfektně.

 

 

Co všechno probodne SOG PENTAGON FX? Přečtěte si článek.

Probodával jsem také naskládané kusy koženého pásku o celkové tloušťce 11 mm.

 

 

 

 

Průraznost jsem otestoval také na staré/prošlé balistické vestě. Vestu jsem oblékl na torzo lidské postavy tzv. BOBA. BOB neboli Body Oponent Bag je speciální tréninková pomůcka, která se obecně řadí mezi další evoluční stupeň klasických boxovacích pytlů. Jde o gumovou formu ve tvaru lidského torza i s hlavou, která je vyplněná polyuretanovou pěnou. Použil jsem kus, který již několik let nevyužíváme na klasický trénink.

 

 

Jak moc jsou nože nebezpečné pro balistické ochrany?

Dýka vždy „prošla“ skrz kevlarové vrstvy a to do hloubky cca 2 centimetrů probodnula i figurínu tzv. BOBA

 

 

 

 

Ohledně balistické (neprůstřelné vesty) – jednalo se o model pro skryté nošení v odolnosti III. Dýka vždy „prošla“ skrz kevlarové vrstvy a to do hloubky cca 2 centimetrů probodnula i figurínu tzv. BOBA. Vyzkoušel jsem prioritně reverzní úchop a bodal jsem jak zepředu, tak i zezadu. Probodnutí této vesty nebylo pro dýku Pentagon FX absolutně žádný problém.

 

 

Balistika nemusí být funkční pro všechny druhy útoku.

Vyzkoušel jsem prioritně reverzní úchop a bodal jsem jak zepředu, tak i zezadu.

 

 

 

Model dýky PENTAGON FX mi vyhovoval svou velikostí, hmotností i tvarem. Velmi se mi líbil i Universal Mount Systems – UMS, který opravdu umožňuje nosit dýku mnoha různými způsoby.

 

 

Moderní výstroj pro všechny co chtějí být připraveni.

Model dýky Pentagon FX jsem vyzkoušel nosit například i na chest rigu - taktickém hrudním nosiči vybavení. 

Odeslat článek známému   Vytisknout